Ugovor o radu predstavlja temelj radnog odnosa i u pravilu se sklapa na neodređeno vrijeme. Poslodavca i radnika ugovorne odredbe obvezuju dok radni odnos ne prestane na jedan od načina predviđenih Zakonom o radu. No, što kada je potrebno tijekom radnog odnosa pojedine odredbe ugovora izmijeniti? Na koji način se rade promjene? Odgovore potražite u nastavku bloga.
Radni odnos
Ugovorom o radu zasniva se radni odnos - na neodređeno ili određeno vrijeme. Svaki od ta dva oblika ugovora može biti na puno ili nepuno radno vrijeme, a sklapa se u pisanom obliku.
Ugovor o radu na određeno vrijeme može se sklopiti samo iznimno te se u pravilu sklapa ugovor o radu na neodređeno vrijeme.
Svaki ugovor o radu kojim nije definirano njegovo trajanje smatra se ugovorom o radu sklopljenim na neodređeno vrijeme. Takav ugovor o radu obvezuje ugovorne stranke sve dok ugovor o radu ne prestane na jedan od načina koji su propisani Zakonom o radu.
Izmjenu ugovora o radu može zahtijevati bilo radnik, bilo poslodavac, međutim postavlja se pitanje ima li druga ugovorna strana obvezu prihvatiti takav zahtjev ili ga može odbiti?
Izmjena ugovora o radu
Ugovor o radu mora sadržavati podatke o strankama, danu početka rada, trajanju plaćenog godišnjeg odmora, trajanju redovitog radnog dana ili tjedna, otkaznim rokovima i dr.
Također, osim navedenih podataka, ugovor o radu obvezno mora sadržavati podatke o mjestu rada, nazivu posla, odnosno naravi ili vrsti rada te kratki popis ili opis poslova, podatke o osnovnoj plaći i dodacima na plaću koji su u praksi najviše podložni izmjenama.
Kako za sklapanje ugovora o radu, tako i za njegovu izmjenu potrebna je suglasnost obiju ugovornih strana.
Koja je procedura izmjene ugovora o radu?
Tijekom trajanja ugovora, u bilo koje doba, poslodavac radniku može ponuditi izmijenjeni ugovor o radu, pod uvjetom da mu osigura uvjete za rad na siguran način koji ne ugrožava njegovo zdravlje.
Promjene odredbi ugovora o radu mogu se odnositi na izmjenu bilo kojeg elementa, no ipak se najčešće radi o promjeni radnog mjesta i visini plaće. S obzirom na to da poslodavac radniku takvom izmjenom može ponuditi da obavlja druge, manje plaćene poslove, za takvu izmjenu potreban je pristanak radnika.
Ugovor o radu može se izmijeniti jedino sporazumno, dakle dobrovoljno, odnosno slobodnom voljom poslodavca i radnika.
Iako izmjenu ugovora o radu mogu predložiti obje ugovorne strane, u praksi to najčešće čini poslodavac.
Potrebno je razlučiti je li do prijedloga izmjene ugovora o radu došlo sporazumno između ugovornih strana ili je istodobno s prijedlogom sklapanja novog ugovora s izmijenjenim uvjetima poslodavac radniku uručio i otkaz ugovora o radu.
Sporazumna izmjena - aneks i/ili novi ugovor
U slučaju da su se poslodavac i radnik sporazumjeli o tome da se pojedini elementi radnog odnosa izmijene, to se može napraviti na način da se potpiše novi ugovor ili da se sklopi dodatak (aneks) postojećem ugovoru.
U trenutku potpisivanja novog ugovora stari ugovor o radu prestaje vrijediti i u potpunosti ga zamjenjuje novi ugovor o radu.
S druge strane, potpisivanjem aneksa mijenja se jedan ili više sastojaka ugovora (npr. plaća, radno mjesto, poslovi, i sl.), ali sam ugovor, uz izmjene sadržane u aneksu, i dalje je na snazi.
Aneksom se ugovor može izmijeniti na određeni rok ili trajno.
Radnik je potpuno samostalan i slobodan u donošenju odluke o tome želi li potpisati aneks ugovora o radu te ako je suglasan sa izmjenom, aneks treba potpisati u pisanom obliku, čime daje do znanja da je dobrovoljno, odnosno sporazumno pristao na izmjenu ugovora o radu te da je svjestan da će takav ugovor vrlo teško moći osporiti.
Sporazumna izmjena ugovora o radu predstavlja uobičajen način izmjene ugovora kod kojeg jedna strana (poslodavac) daje ponudu drugoj strani (radniku) za izmjenu ugovora, a druga strana svojim potpisom takvu izmjenu prihvaća. Izmjena mora biti u pisanom obliku, a najčešće će u tu svrhu biti dana ponuda aneksa na postojeći ugovor o radu.
No, ako bi radnik odbio sklopiti aneks ugovora o radu kojeg bi predložio poslodavac, tada poslodavac ima mogućnost otkazati ugovor i istodobno radniku predložiti sklapanje ugovora o radu pod izmijenjenim uvjetima.
U takvom slučaju neće doći do otkaza, niti do npr. smanjenja plaće predložene izmijenjenim ugovorom, promjene radnog mjesta ili bilo kakve druge promjene radnog odnosa.
U radnikovom pravnom položaju se ništa ne mijenja. Radni odnos se nastavlja prema pravima i obvezama iz postojećeg ugovoru o radu koji i dalje obvezuje i poslodavca i radnika. Radnik nastavlja raditi iste poslove, na istom mjestu rada i za istu plaću.
Ipak, u praksi, moguće je da će takvo nepostizanje sporazuma poslodavcu, ako je poslodavac predlagač izmjena, predstavljati problem pa se odluči koristiti mogućnošću koju Zakon o radu propisuje institutom otkaza s ponudom izmijenjenog ugovora.
Otkaz ugovora o radu s ponudom izmijenjenog ugovora
Poslodavac može otkazati postojeći ugovor o radu samo ako za to ima opravdani razlog, primjerice ako je prestala potreba za obavljanjem određenog posla zbog gospodarskih, tehnoloških ili organizacijskih razloga ili ako radnik na radnom mjestu nije u mogućnosti uredno izvršavati svoje obveze iz radnog odnosa zbog određenih trajnih osobina ili sposobnosti.
Institut otkaza s ponudom izmijenjenog ugovora o radu uključuje dva elementa – otkaz prvotnog ugovora o radu i ponudu izmijenjenog ugovora o radu. Najčešće će do takvog oblika izmjene doći u slučaju da poslodavac i radnik ne uspiju postići sporazum i potpisati aneks ugovora o radu.
Radnikov pravni položaj se mijenja tek ako poslodavac radniku uruči otkaz postojećeg ugovora o radu i istodobno predloži sklapanje ugovora o radu s izmijenjenim uvjetima (npr. novu visinu plaće, novo radno mjesto ili mjesto rada i dr.).
U slučaju kad poslodavac želi otkazati ugovor o radu i istodobno radniku ponuditi izmijenjeni ugovor o radu mora imati opravdani, zakonom predviđeni razlog za otkaz i provesti zakonom propisanu proceduru otkazivanja ugovora o radu uz savjetovanje s radničkim vijećem.
Do otkaza s ponudom izmijenjenog ugovora najčešće će doći kada su ispunjeni uvjeti za poslovno uvjetovani otkaz, a rjeđe u slučaju osobno uvjetovanog otkaza.
Istovremeno s otkazom radniku se dostavlja ugovor o radu s izmijenjenim uvjetima o čijem prihvaćanju se radnik mora izjasniti u roku koji odredi poslodavac, ali koji ne smije biti kraći od osam dana.
Radnik u takvom slučaju ima tri mogućnosti; može odlučiti prihvatiti ponudu poslodavca, može prihvatiti ponudu poslodavca i pred sudom osporavati razloge otkaza ili može ponudu poslodavca odbiti čime nastupa otkaz ugovora o radu, a samim time i prestanak radnog odnosa po isteku otkaznog roka.
U sva tri slučaja, ako radnik ne uspije u sporu, prestaje važiti prvotni ugovor o radu te na njegovo mjesto stupa izmijenjen ugovor o radu, odnosno prestanak radnog odnosa između radnika i poslodavca.
Savjet za kraj
Ako radnik dobrovoljno potpiše ugovor o radu odnosno njegovu izmjenu, aneks i sl. (dakle ne u slučaju otkaza s ponudom izmijenjenog ugovora o radu), vrlo teško će moći osporiti takav ugovor. Svaka ugovorna strana mora znati što potpisuje, a dobrovoljno potpisivanje ugovora koji radniku ne idu u prilog može dovesti do vrlo nepovoljnih uvjeta rada.
Upravo radi toga pri svakoj izmjeni ugovora o radu nužno je osigurati drugoj ugovornoj strani (najčešće radniku) dostatno vrijeme da predložene izmjene prouči te po potrebi potraži savjete prije potpisivanja.
Pripremio: Ivan VIDAS, mag. oec.